29 בדצמבר 2013

פתח דבר

04/01/2014
"פתח דבר"

הרעיונות השונים מלווים אותי  מאז שאני זוכר את עצמי. תמיד ידעתי שיש להם משמעות מעבר לפעולות היומיומיות שבהן אני עסוק. הם פשוט נובעים ממני ברגע מסוים ולא תמיד אני יכול לשלוט בכך. זה לא תלוי בעונות השנה, זה לא תלוי אם יום או לילה -  ברגע מסוים, בלי הכנה מוקדמת זה פשוט יוצא. אני יודע שלוקח זמן עד שרעיון כזה מוכן לצאת לאוויר העולם וכשהוא יוצא יש לי לרוב תחושה שכבר כולם מכירים אותו וכשאני מתחיל לדבר אודותיו אני לפעמים מתחיל מהסוף ואני מתפלא איך הדברים הכול כך בהירים (לי) שאני אומר בנושא מסוים, לא מובנים למי שאני מנסה לספר לו אודותיו. אני יודע שאני לא צריך להרגיש שלא בנוח, הרי הנושא נמצא אצלי תקופה ארוכה, בחנתי אותו מהרבה כיוונים ולאחר שהוא מלווה אותי תקופה ארוכה פשוט הוצאתי קטע מסוים מתוך העלילה כולה וחשבתי שניתן לשתף ולחבר את האנשים שלידי לאותו מקור בבת אחת, ללא הכנה מוקדמת ללא הסבר קצר, פשוט קצר ולעניין. כל פעם הופתעתי איך הדברים שאני אומר לא מובנים ואז הגיעה אלי ההבנה שזה נושא שמעולם לא דיברתי עליו ואין סיבה שהאנשים סביבי יכירו אותו.

באתר זה אני נותן לעצמי חופש לספר על הרעיונות שליוו אותי בשנים האחרונות, שנים שלוו בלא מעט תהפוכות אישיות ומקצועיות, שעליהם אולי ארחיב בנפרד (אני מודע לכך שלפעמים זה יותר מעניין ומרגש מהסיפור עצמו ואני מבטיח שאולי פעם אשב לכתוב על התחושות שליוו אותי ועל הדברים שרגשו אותי והדברים שגרמו לי לכאב שאיתם הייתי צריך להתמודד). בפרסום הזה אני רוצה לכתוב על הרעיונות שונים. רעיונות שמוסברים בצורה פשוטה  והסיפור הוא זה שיושב במרכז.     
לכתוב מאמרים התחלתי בסוף שנת 2011.  הרעיונות יצאו להם והרגשתי הפעם שאני רוצה להעלות אותם על הכתב. המאמרים הראשונים דיברו על רעיונות שבאו להסביר מצבים שונים שהתרחשו באותם הימים, כמו למשל הרעיון של סטטוס קוו שבא להסביר מצב שבו יש שיווי משקל בין גורמים שונים, למרות שכל גורם מבקש שיכירו בעדיפות ובצרכים שלו על פני גורמים אחרים; או אירוע שמתרחש ומספר סיפור כלשהו ונשאלת השאלה מה ההבדל בינו לבין אירוע נוסף שמתרחש אחריו?
מתחילת אמצע שנת 2012 ועד אמצע 2013 דיברתי על אובמה שמאוד סיקרן אותי באותה התקופה ועל מספר מנהיגים נוספים, כשכל ההסברים שנתתי עשו שימוש במידת האפשר ב"שיטת חמשת הכוכבים" כדי לנסות ולהבין לאן הולכים פני הדברים. התקופה הייתה מלאה אירועים משמעותיים שגרמו לספקות ולחששות וזה מה שגרם לי לנסות להבין את המצב ואת החששות השונים שהיו לנו כבני אדם החיים בתקופה זו.
מסוף שנת 2013 התחלתי ללא הכנה מוקדמת להעלות רעיונות שמדברים על תודעה ומשמעות של אירועים שונים בחיי היומיום.
אני מזמין אתכם לעיין במאמרים השונים, למצוא כל אחד ואחת את הנושא שיותר קרוב לליבכם וכל אחד מוזמן להבין ולהסביר את הדברים מהכיוון האישי שלו.
שתהיה לנו שנת 2014 מלאה בהגשמה של חלק מהחלומות שלנו ושאת החלק האחר נגשים בשנים הבאות.

נדב ברקאי
כתיבת מאמרים